Oregon AAUW Funds Named Gift Honorees

1946-47 Hazel Prutzman Schwering
1947-48 Berniece Walton Scott, Dr. Kate Jameson
1948-49 Florence Earl
1949-50 Ruth E. Rockwood, Mrs. G. A. Johnson, Mozelle Hair
1950-51 Mrs. Eric Johnson, Dorothy McCulloch Lee, Oregon State Division
1951-52 Oregon State Division
1952-53 Gertrude Houck Fariss, Oregon State Division
1953-54 Oregon State Division
1954-55 Mabel Winston, Mozelle Hair, Eleanor Stephens
1956-57 Geneva Duncan, Dorothy Thornton
1957-58 Pauline Kiehle, Mildred Burcham, Bertha McCormack
1958-59 Pauline Brandenfels, Oregon State Division
1960-61 Elsie Bolt, Maxine Hobart (in Memoriam)
1962-63 Ethlyn Whitney, Pendleton, OR Endowed Fellowship
1963-64 Dr. Marion Fish Cox, Oregon State Division
1952-53 Gertrude Houck Fariss, Oregon State Division
1953-54 Oregon State Division
1954-55 Mabel Winston, Mozelle Hair, Eleanor Stephens
1956-57 Geneva Duncan, Dorothy Thornton
1957-58 Pauline Kiehle, Mildred Burcham, Bertha McCormack
1958-59 Pauline Brandenfels, Oregon State Division
1960-61 Elsie Bolt, Maxine Hobart (in Memoriam)
1962-63 Ethlyn Whitney, Pendleton, OR Endowed Fellowship
1963-64 Dr. Marion Fish Cox, Oregon State Division
1964-65 Ida Sanzenbacher, Oregon State Division
1965-66 Oregon State Division, OR Endowed Fellowship
1966-67 Amy Bedford (Pendleton), Pauline Brandenfels, Dr. Betty Lou Dunlop (Ashland),
Josephine Ritchie (Hillsboro), Phyllis Wiener (Portland)
1967-68 Genevieve Leveton, Mrs. Luther Roberts, Mrs. John P. Stanton, Dr. Patricia Swenson (Portland)
1968-69 Oregon Division, Zella Every, Myrtle Ferrell, Mrs. Elmo Stevenson
1969-70 Jean McKenzie, Mrs. Walter Roemer
1970-71 Katherine Bain, Anne Basker, Barbara Lasater, Betty Mosar, Ruhama Organ (Salem)
1972-73 Ardis Hitchcock (Portland), Evelyn Smith
1973-74 Donna Talus (John Day), Mary Van Fleet (Portland)
1974-75 Cathryn Bolles, Katherine Christenson, Doris March, Pat McMillian (Klamath Falls), Donna Meddish
1975-76 Marilyn Lakey (Oregon City), Ludmilla “Lily” Monson, Phyllis Wiener (Portland),
Katherine Averill (Portland)
1976-77 Katherine “Kappy” Eaton (Eugene)
1977-78 Mary Bates (Pendleton), Betty Bohnenkamp (La Grande), Marion Churchill (Salem), Doris March, Ruth Pasley (Hillsboro)
1978-79 Daisy A. Cochran (Pendleton), Pat McMillian (Klamath Falls), Marilyn Zook (Gresham)
1979-80 Ann Evensen (Bend), Marilyn Outslay (Beaverton), Ethlyn Whitney (Pendleton)
1980-81 Claudia S. Gray (Beaverton), Ruby Huntsman (Seaside), Margy Mann (Klamath Falls),
Donna Pierce (Eugene), Anita Zingg (Klamath Falls)
1981-82 Marian Churchill (Salem), Judy Lambert (Hood River), Carol Neiger (Salem), Ruth Pasley (Hillsboro)
1982-83 Dena Jeffries (Salem), Helen Deedon Sims (Portland), Joanne V. Stern (Salem)
1983-84 Shirley Dorsey (Salem), Ruth Hewett (Salem), Jeanne Pulliam (Gresham), Julianne K. Sawyer (Pendleton)
1984-85 Ruth Bebber (Ashland), Donna Talus (John Day), Dorene Thomas (Tigard),
Elisabeth “Betty” Tice (Portland)
1985-86 Katherine “Kappy” Eaton (Eugene), Karen Elkington (Albany), Gloria Martin (Salem),
Barbara Utz (Monmouth-Independence-Dallas)
1986-87 Norene Blair (Bend), Daisy Cochran (Pendleton), Betty Foxley (Hood River),
Helen Deedon Sims (Portland)
1987-88 Janice Larsen (Gresham), Pat Todd (St. Helens)
1988-89 M. Dawn Dressler (Portland), Martha “Marti” Morandi (Salem), Ludmilla “Lily” Monson
1989-90 Judith Ervin (Oregon City), Rachel Gamroth (Salem), J. Camille Showalter (Medford)
1990-91 Alice Bartelt (Beaverton), Gloria Martin (Salem), Eleanor Plamondon (McMinnville)
1991-92 Marilyn Zook (Gresham)
1992-93 Gayle Clason (Medford), M. Dawn Dressler (Portland), Eleanor Plamondon (McMinnville), Joanne Stern (Salem), Mary Thompson (Eugene-Lane)
1993-94 Claudia S. Gray (Beaverton), Peggyann Hutchinson (Medford), Carol Johnson (Hillsboro-Forest Grove), Rebecca Lowe-Warren (Portland), Banti Winslow (Eugene-Lane)
1994-95 Nancy Brown (Albany), Margaret Burton (Tillamook), Robert “Bob” Ervin (Oregon City),
Joleene Gospodnetich (Portland), Sonia Wright (Roseburg)
1995-96 Daisy Cochran (Pendleton), Katherine “Kappy” Eaton (Eugene-Lane), Carol Neiger (Salem)
1996-97 Alice Bartelt (Beaverton), Joan Enloe (Medford), Ruby Huntsman (Seaside), Mickey Ketchum (Medford)
1997-98 Sue Fortune (Klamath Falls), Margene Ridout (Seaside), Judy Ervin (Oregon City),
Margaret Drummond (Beaverton)
1998-99 Earleene Arenmeier (Oregon City, In Memoriam), Janice Larsen (Gresham, In Memoriam), Adele Shimanoff (Medford), Rachel Gamroth (Salem)
1999-00 Alice Bartelt (Beaverton), Dena Jeffries (Salem), Maryalys Urey (Baker)
2000-01 Ann Evensen (Bend), Kenda Shoemaker (Beaverton)
2001-02 Sarah Elmer (Bend), Linda O’Hara (Salem), Joyce Zook (Salem)
2002-03 Carrol Harrison (Gresham), Betty McChesney Haus (Salem), Sherry Yang (Klamath Falls)
2003-04 Linda Holsing (Salem), Betsy McDowell (Salem), Margene Ridout (Seaside), Mardy Stevens (Gresham)
2004-05 Cathy de Wolfe (Medford), Joanne Stern (Salem), Mardy Stevens (Gresham)
2005-06 Margaret Cheyne (Klamath Falls), JonAnn Lawrence (Eugene-Lane), Wanda Raffety (Baker)
2006-07 Betty Diamond (Tillamook), Suzanne Duncan (Ashland), AAUW of OR Members
2007-08 Wendy Colby (Bend), Judy Houck (Gresham Area), Pat Lehman (Seaside)
2008-09 Joan Albertson (Gresham), Mary Mayer (Gresham), Barbara Paulson (Grants Pass)
2009-10 Cathy de Wolfe (Medford), Penney Hoodenpyle (Oregon Online), Jane Lancaster (Portland), Marilyn Mullanix (Oregon Online)
2010-11 Cathy de Wolfe (Medford), Clidia Gibson (Klamath Falls)
2011-12 Peggy Ann Hutchinson (Medford, In Memoriam), Mary Ellen Dello Stritto (Salem),
Joanne Stern (Salem), Linda O’Hara (Salem), Mardy Stevens (Gresham Area)
2012-13 Betsy McDowell (Salem), Jane Lancaster (Portland), Sarah Elmer (Bend), Ann Evensen (Bend), Claudia S. Gray (Beaverton)
2013-14 Cynthia Rauscher (Gresham Area), Julie Skinner (Portland), Katherine “Kappy” Eaton (Eugene-Lane)
2014-15 Marge Biggers (Redmond/ Bend/Online), Arlene Lemieux (Gresham Area)
2015-16 Patricia “Trish” Garner (Portland), Gloria Holland (Salem), Penny Hoodenpyle (Hillsboro-Forest Grove/Oregon Online), Joyce Zook (Salem)
2016-17 WINGS Project: Pat Lehman & Nancy Kruger (Seaside), Sara Meyer & Bobbie Brice (Astoria)
2017-18 Ann Evensen (Bend), Mary Wright Gillespie (Medford), Theresa Johnson (Albany), Wanda Raffety (Baker)
2018-19 Susan Gilstrap (Wallowa County), Kathi Dew (Bend), Trish Garner (Portland)
2019-20 Georgia Applegate (Grants Pass), Linda O’Hara (Yamhill County), Ilga Ross (Portland/Tigard Area), Ashland Branch Public Policy Committee
2020-21 Nancy Brown (Oregon Online), Trish Garner (Portland), Patricia Squire (Lake Oswego)